Турција освои златен медал на светското првенство во борење

Турскиот борач Метехан Башар го совлада германскиот противник Кудла и го освои златниот медал

794203
Турција освои златен медал на светското првенство во борење

Првиот ден на светското првенство во борење што се одржува во Париз, турскиот борач Метехан Башар во категоријата до 85 кг во грчко-римски стил со германскиот противник Кудла се бореше за златен медал.

Турскиот борач Башар германскиот противник Кудла го совлада со резултат од 2-1 и го освои првиот златен медал во својата светска кариера.

Во интервјуто за ТРТ Спорт, борачот Метехан Башар рече дека следната цел му е освојување на шампионската титула на Олимпијадата во Токио во 2020.Слични вести