Турската атлетичарка Јилдиз Ај во полуфиналето на трката до 100 метри

Турција на првенството кое ќе заврши на 16 јули недела учествува со 27 спортисти

770012
Турската атлетичарка Јилдиз Ај во полуфиналето на трката до 100 метри

17 годишната турска репрезентативка во атлетика Јилдиз Ај на квалификационите натпревари во категоријата кадети на трката до 100 метри за Светското првенство на ѕвездите во Кенија со резултат од 11,92 секунди се пласираше во полуфиналето.

Првенството кое се одржува под покровителство на Меѓународната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ) свечено беше отворено во Најроби од страна на кенискиот претседател Ухуру Кенјата и претседателот на Меѓународната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ) Себастијан Кое.

Првпат првенството беше одржано во 1999 година во Полска. Како резултат на фокусирањето на асоцијацијата кон регионалните шампионати на кадетите, последен пат се одржува во Кенија.

Турција на првенството кое ќе заврши на 16 јули недела учествува со 27 спортисти.Слични вести