Турската тенисерка Сојлу ја совлада хрватската противничка Врљиќ со резултат 2-0

Сојлу со оваа победа се пласираше во четврт-финалето на турнирот

729904
Турската тенисерка Сојлу ја совлада хрватската противничка Врљиќ со резултат 2-0

Турската тенисерка Ипек Сојлу на турнирот во Унгарија што се одржа под покровителство на Меѓународната тениска федерација (ИТФ) ја совлада хрватската противничка Ана Врљиќ со резултат од 2-0. Сојлу со оваа победа се пласираше во четврт-финалето на турнирот.

На турнирот што се одржа во градот Дунакези и чија награда изнесува 250 илјади долари, турскиот рекет Ипек Сојлу која важи за 155 најдобра тенисерка во светот играше против хрватската противничка Ана Врљиќ која се наоѓа на 481 место.

Турската тенисерка Сојлу која на турнирот важи за рекет број еден на натпреварот со Врљиќ извојува победа од 2 – 0 и тоаво сетови 7-5 и 6-2 и се пласираше во четврт-финалето.Слични вести