Екипата на Банвит го совлада германскиот противник МХП Реисен со 59-53

Извлекувањето на ждрепките за финалната четворка ќе се одржи на 7 април

702646
Екипата на Банвит го совлада германскиот противник МХП Реисен со 59-53

Кошаркарската екипа на Банвит во рамките на квалификационите натпревари на Лигата на шампионите на ФИБА, на реванш натпреварот во гости со германскиот претставник МХП Реисен извојува победа од 59-53 кошеви и се пласираше во финалната четворка.

На првиот натпревар во Бандирма, екипата на Банвит беше поразена со 5 кошеви разлика и резултат од 92-87, додека на реванш натпреварот со 6 кошеви разлика се најде меѓу првите четири екипи.

На натпреварот се водеше жестока битка. Екипата на Банвит со кошот на Теодор во последната секунда разликата ја зголеми на 6 кошеви и на тој начин се пласираше во следното коло.

Извлекувањето на ждрепките за финалната четворка ќе се одржи на 7 април петок.Слични вести