Последниот 16-ти круг на купот на Турција Зираат заврши со 4 натпревари

Извлекувањето на ждрепките за четврт-финалните и полуфинални натпревари за Купот на Турција Зираат ќе се одржи утре

666228
Последниот 16-ти круг на купот на Турција Зираат заврши со 4 натпревари

Според системот на елиминирање со еден квалификационен натпревар, по вчерашните натпревари во Супер лигата, фудбалските клубови Фенербахче, Акхисар Беледијеспор, Атикер Коњаспорт и Касимпаша се квалификуваа во четврт-финалето.

На квалификационите натпревари на последното 16-то коло што се одиграа во саботата, претставниците на Супер лигата Медипол Башакшехир, Чајкур Ризеспор, Кајсериспор и претставникот на 1-та лига на Фудбалската федерација на Турција, екипата на Сивасспор се пласираа во четврт-финалето.

Резултатите на вчерашните квалификациони натпревари на 16-то коло се:

Акхисар Беледијеспор – Ѓумушханеспор                 3-1

Атикер Коњаспор – Умранијеспор                           2-1 (1-1)

Касимпашаспор – Оманлиспор                              1-0 (0-0)

Бешикташ – Фенербахче                                         0-1

Извлекувањето на ждрепките за четврт-финалните и полуфинални натпревари за Купот на Турција Зираат ќе се одржи утре.

Екипите на фудбалските екипи на Фенербахче, Медипол Башакшехир, Атикер Коњаспор и Касимпаша ќе учествуваат во својство на приоритетни екипи и ќе играат против екипите на Чајкур Ризеспор, Кајсериспор, Акхисарспор Беледијеспор и Сивасспор.

Четврт-финалните и полуфиналните натпревари ќе се играат по два квалификациони натпревари.Слични вести