Турските претставници во ЛШ на ФИБА Банвит и Бешикташ Сомпо Јапан извојуваа победи

Банвит го победи словенечкиот претставник Хелиос Санс (74:56), додека Бешикташ Сомпо Јапан извојува победа над унгарски Солноки Олај (96:91)

654135
Турските претставници во ЛШ на ФИБА Банвит и Бешикташ Сомпо Јапан извојуваа победи

Во Лигата на шампионите на ФИБА и двете наши претставници кои се појавија на паркетот извојуваа победи.

Нашиот претставник во групата „А“ во Лигата на шампионите на ФИБА Банвит во синоќешниот натпревар од 13-сетата недела на домашен терен го совлада словенечкиот претставник Хелиос Санс со резултат од 74:56. 

Кај Банвит со најголем број кошеви играа Мурич и Теодор кои постигнаа по 15 кошеви, а кај Хелиос Санс Кури постигна 17 коша.

Нашиот втор претставник во Лигата на шампионите на ФИБА Бешикташ Сомпо Јапан пак во групата „Е“ во 13-сетата недела во гости го победи унгарски Солноки Олај.

Нормалното време од натпреварот заврши со 80:80, а потоа се одеше на продолжетоци и мечот заврши со 96:91. 

Црвено-белата екипа која ја извојува 11-сетата победа во својата група продолжува да води на табелата, додека последна е Солноки Олај.

 Слични вести