Избрана најдобрата 11-тка составена од фудбалери дебитанти во ЛШ во 2016

Познати имињата на најдобрите фудбалери дебитанти во Лигата на шампионите на УЕФА во 2016 година

637517
Избрана најдобрата 11-тка составена од фудбалери дебитанти во ЛШ во 2016

УЕФА ја избра најдобрата 11-сетка составена од фудбалери дебитанти кои презентираа најдобар перформанс во Лигата на шампионите во 2016 година.

За технички директор на екипата објавена преку интернет страницата на УЕФА е избран францускиот технички директор и поранешен фудбалер Зинедин Зидан.

Во екипата се најдоа тројца фудбалери дебитанти од германски Борусија Дортмунд, и по двајца фудбалери од германски Баерн Минхен и шпански Барселона. 

Фудбалери дебитанти кои се избрани за најдобрата 11-сетка на Лигата на шампионите се следните:

Голман: Алфонс Ареола (Париз Сен Жермен)

Одбрана: Серхи Роберто, Самуел Умтити (Барселона), Виктор Линделоф (Бенфика)

Средина: Томас Лемар (Монако), Џошуа Кимич, Ренато Санчес (Баерн Минхен), Рафаел Гуереиро (Борусија Дортмунд)

Напад: Кристиан Пулишиќ, Осман Дембеле (Борусија Дортмунд), Анре Аилва (Порто)Слични вести