Петти триумф на Кенан Софуоглу во Светскиот суперспорт шампионат

Кенан Софуоглу победи на 11-тата трка во сезоната во Светскиот суперспорт шампионат  која се возеше во Шпанија и на една трка пред крајот на сезоната ја прогласи својата победа

590726
Петти триумф на Кенан Софуоглу во Светскиот суперспорт шампионат

Турскиот мотоциклис Кенан Софуоглу по петти пат стана светски шампион.

Кенан Софуоглу победи на 11-тата трка во сезоната во Светскиот суперспорт шампионат  која се возеше во Шпанија и на една трка пред крајот на сезоната ја прогласи својата победа.

11-тата трка во сезоната која се возеше на пистата Херез долга 4.423 метри во шпанскиот град Кадиз во 19 круга Софуоглу ја загарантира шампионската титула откако Ренди Круменахер кој водеше на трката во петтиот круг остана надвор од трка. 

Кенан Софуоглу поради тоа што веќе ја загарантира шампионската титула во останатите круга беше послободен го престигна Ники Тули и го освои првото место.

Второто место го освои Тули, а на третото место се пласира Кил Смит од Хонда.

Мотоциклистот на Ред Бул Кенан Софуоглу кој оваа сезона ја прогласи шестата победа и ја освои 38-мата победа во својата кариера во Светскиот суперспорт шампионат, воедно по 2007, 2010, 2012 и 2015 година и годинава (2016) по петти пат стана и шампион во Светскиот суперспорт шампионат.

12-сетата и последна трка во Светскиот супреспорт шампионат ќе се вози на 30 октомври во Катар.Слични вести