Турција на Паралимписките игри 2016 во Рио го освои првото место во голбол

Турската женска репрезентација на Паралимписките игри 2016 во Рио во голбол (тимски спорт за слепи) во финалето ја порази Кина се резултат од 4:1 освојувајќи го првото место се закити со златен медал

571922
Турција на Паралимписките игри 2016 во Рио го освои првото место во голбол

Во финалето во голбол на Паралимписките игри 2016 во Рио за жени што се одигра во салата Футур Арена во бразилскиот град Рио де Жанеиро играа Турција и Кина.

Турската репрезентација презентираше подобра игра пред својот противник Кина и совладувајќи го својот противник со резултат од 4:1 го освои првотио место и се закити со златен медал.

Значајна улога во победата одигра турската репрезентативка Севда Алтинолук која постигна 3 гола.

Турција со овој постигнат успех го освои и третиот златен медал на Паралимписките игри 2016 во Рио.

Турција исто така досега има освоено и 1 сребрен и 5 бронзени медали.Слични вести