Турските кошаркарки поразени и во вториот натпревар на Олимписките игри во Рио 2016

По поразот од Франција во првиот натпревар турските кошаркарки беа поразени и во вториот одигран натпревар на Олимписките игри во Рио де Жанеиро 2016 со Австралија

547380
Турските кошаркарки поразени и во вториот натпревар на Олимписките игри во Рио 2016

Турската женска кошаркарска репрезентација синоќа вториот натпревар на Олимписките игри во Рио де Жанеиро 2016 играше против Австралија и беше поразена со резултат од 61:56.

Во првиот натпревар трските кошаркарки изгубија и од Франција.

Турските кошаркарки и синоќешниот натпревар против Австралија исто како и првиот одигран натпревар против Франција започнаа добро.

Првото полувреме заврши со резултат од 29:26 за Турција, но во второто полувреме Австралија играше подобро и победи со резултат од 61:56.

Турција во првиот натпревар изгуби и од Франција со резултат од 55:39.

Австралија извојува победа и во првиот натпревар што го одигра против домаќинот на Олимписките игри Бразил со резултат од 84:66 со што во два одиграни натпревари извиојува две победи и се стекна со голема предност за излез од групата.

Турската женска кошаркарска репрезентација третиот натпревар во својата група „А“ ќе го одигра утре на 9 август во вторник против Јапонија.

Мечот ќе се одигра во салата Youth Arena и ќе започне во 23:45 часот според турско време.Слични вести