Франција ја победи Германија со 2-0

Финалето на ЕУРО 2016 ќе се игра во недела меѓу Франција и Португалија

525363
Франција ја победи Германија со 2-0

Германија и Франција на Европското фудбалско првенство ЕУРО 2016 го одиграа 28 натпревар. Франција со победа од 2-0 се пласираше во финалето, Германија која од Ц групата излезе како лидер на групата играше против лидерот на А групата Франција.

На натпреварот што се одигра на стадионот Велодром во Марсеј, француската фудбалска репрезентација извојува победа над Германија со резултат од 2-0. Головите за Франција ги постигна Гризман во 45 и 72 минута.

Франција, со победата над Германија од 2-0 на фудбалското првенство ЕУРО 2016 се пласира во финалето. Франција во финалето на 10 јули 2016 недела ќе игра против Потугалија.Слични вести