Турција во полуфиналето на Олимпијадата во Рио 2016

Противникот на Турција ќе биде определен по денешниот натпревар меѓу Франција и Нов Зеланд

525334
Турција во полуфиналето на Олимпијадата во Рио 2016

Турската кошаркарска репрезентација на последниот натпревар во А групата против Сенегал во рамките на квалификационите натпревари на Олимпијадата во Рио 2016 што се одржува на Филипините извојува победа од 68 спрема 62 и се искачи во полуфиналето.

Најдобар стрелец на натпреварот со 23 кошеви беше Али Мухамед.

Турција со оваа победа се најде на второ место на табелата vo grupata и се искачи во полуфиналето. Полуфиналниот натпревар ќе го одигра на 9 јули сабота со првопласираната репрезентација во Б групата.

Противникот на Турција ќе биде определен по денешниот натпревар меѓу Франција и Нов Зеланд.Слични вести