Турција на СП во кошарка под 17 години го освои второто место

Во финалето на Светското првенство во кошарка за мажи под 17 години Турција изгуби од САД и го освои второто место

523927
Турција на СП во кошарка под 17 години го освои второто место
u17 basketbol türkiye1.jpg

Турција го освои второто место на Светското првенство во кошарка за мажи под 17 години што се одржа во Шпанија и се закити со сребрен медал.

Во финалето на првенството во градот Сарагоса турската кошаркарска репрезентација во првата четвртина губеше со 25:10 пред САД, а полувремето заврши со 25:20.

Во второто полувреме турските кошаркари се обиде да ја затвори разликата, но нивните напори не беа доволни. Во последната четвртина резултатот беше 73:36, а на крајот на второто полувреме натпреварот заврши со резултатот од 96:56.

САД го освоија првото место и се закитија со златен медал, додека Турција го освои второто место и се закити со сребрен медал.

Најмногу кошеви на натпреварот постигна капетанот на САД Гери Трент кој играше со 17 кошеви, а кај турската репрезентација Рагип Берке Атар играше со 13 кошеви и 8 скока.

Третото место на првенството го освои Литванија која ја победи Шпанија со резултат од 81:63 и се закити со бронзен медал.Слични вести