Турција на СП во кошарка под 17 години го освои второто место

Во финалето на Светското првенство во кошарка за мажи под 17 години Турција изгуби од САД и го освои второто место

523927

Турција го освои второто место на Светското првенство во кошарка за мажи под 17 години што се одржа во Шпанија и се закити со сребрен медал.

Во финалето на првенството во градот Сарагоса турската кошаркарска репрезентација во првата четвртина губеше со 25:10 пред САД, а полувремето заврши со 25:20.

Во второто полувреме турските кошаркари се обиде да ја затвори разликата, но нивните напори не беа доволни. Во последната четвртина резултатот беше 73:36, а на крајот на второто полувреме натпреварот заврши со резултатот од 96:56.

САД го освоија првото место и се закитија со златен медал, додека Турција го освои второто место и се закити со сребрен медал.

Најмногу кошеви на натпреварот постигна капетанот на САД Гери Трент кој играше со 17 кошеви, а кај турската репрезентација Рагип Берке Атар играше со 13 кошеви и 8 скока.

Третото место на првенството го освои Литванија која ја победи Шпанија со резултат од 81:63 и се закити со бронзен медал.