Златни медали на Европскиот шампионат во борење

Турските национални борачи Јасемин Адар и Сонер Демирташ освоија златни медали на Европскиот шампионат во борење

448920
Златни медали на Европскиот шампионат во борење

Јасемин Адар во финалето до 75 килограми за жени ја победи репрезентативката на Русија Ала Черкасова со вкупен резултат од 7-0, а Сонер Демирташ во категоријата до 74 килограми слободен стил за мажи го победи својот противник од Азербејџан Џебраил Хасанов со резултат од 2-1.

Демирташ го освои својот прв златен медал во својата досегашна кариера на Европски шампионат.

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган и министерот за спорт и младина Акиф Чагатај Килич им честитаа на Јасемин Адар и Сонер Демирташ за освоените златни медали на Европскиот шампионат.Слични вести