Чагла Бујукчај се пласира во четвртфиналето на купот ТЕБ Анкара

Бујукакчај во вториот круг ја победи Марина Мелникова

364291
Чагла Бујукчај се пласира во четвртфиналето на купот ТЕБ Анкара

Турската тенсиерка Чагла Бујукчај се пласира во четвртфиналето на купот ТЕБ Анкара куп на тврда почва чија награда изнесува 50 илјади долари а се организира под покровителсво на тенискиот клуб Анкара.

Бујукакчај на турнирот се натпреварува во својство на рекет број два и на натпреварот со руската противничка Марина Мелникова во вториот круг извојува победа со 7-6, 6-3. Чагла Бујукакчај важи за рекет број 129 во светот и денес ќе игра против холандска противничка Лесли Керков.

Од друга страна пак, Чагла Бујукакчај заедно со Александар Круниќ која во двојки важат за рекет број еден, ја победија двојката Корнелиа Листер од Шведска и Лаура Пигоси од Бразил со резултат од 2-0 во сетови и тоа 6-1, 6-3 и се пласираа во полуфиналето.

Противничка на тенисерките Бујукакчај и Круниќ пред финалето ќе биде третиот рекет двојката Паула каниа од Полска и лчесли Керков од Холандија.


Тагови:

Слични вести