Турската женска кошаркарска репрезентација денес ќе игра против

Судија на натпреварот што ќе се започне во 17.00 часот според турско време на стадионот на ХНК Ријека е Ивана Пројковска од Македонија

395868
Турската женска кошаркарска репрезентација денес ќе игра против

Во рамките на 5-та група елиминациони натпревари за Европското првенство во кошарка 2017, Турската женска репрезентација денес во гости ќе игра против репрезентацијата на Хрватска.

Судија на натпреварот што ќе се започне во 17.00 часот според турско време на стадионот на ХНК Ријека е Ивана Пројковска од Македонија.

Турската женска кошаркарска репрезентација под водство на техничкиот директор Талат Тунџел на досегашните 4 натпревари доживеаја 3 порази и еден натпревар заврши нерешено.

На елиминационите натпревари за Европското првенство во кошарка 2017 на УЕФА се натреваруваат 40 репрезентации во посебни 8 групи од по 5 репрезентации. Лидерите на групите и најдобрата втора репрезентација на 6-та група на сите групи ќе се стекнат со директно право на учество во натамошните квалификации. Останатата втора репрезентација ќе игра во Плеј-оф кругот на првенството и ќе игра финале со победникот на групата.

Европското првенство во кошарка жени 2017 на УЕФА ќе се одржи во јули и август во Холандија и земјата домаќин директно ќе се пласира на финалните натпревари.


Тагови:

Слични вести