Турција нов извозник на фудбалски ѕвезди

Турција се најде меѓу првите 10 на списокот на земји кои трансферираа најмногу фудбалери

341280
Турција нов извозник на фудбалски ѕвезди

Во сезоната на трансфери која започна на 9 јуни и ќе трае до 31 август, Турција се најде меѓу првите 10 на списокот на земји кои трансферираа најмногу фудбалери.

Турција од овие зделки заработи вкупно 223 милиони евра. Според клубови најуспешен беше клубот Фенербахче, а по него следуваат Бешикташ и Бурсаспор.

Од земјите кои купија најмногу фудбалери од Турција ги издвојуваме Катар, Дубаи и Шпанија.


Тагови:

Слични вести