Последен ден на Светскиот турнир на штафетната трка

САД победник на дуелот со Јамајка

261304
Последен ден на Светскиот турнир на штафетната трка

Светскиот турнир на штафетната трка што се одржа на стадионот Томас Робинсон во Насау, главниот гард на Бахамите, заврши со супериорноста на САД.

На годинашниов втор светски турнир на кои се натпреваруваа атлетичарите на два гиганти во шпринт, САД и Јамајка, која организација беше сцена на дуелот во дисциплините од 4х100 и 4х200 , САД со 7 златни медали и 63 поени се најде на првото место на табелата. На второ место на тронот на кој се доделуваа медалите, Јамајка се најде на второ место, а Полска на трето. Австрија го освои четвртото, Германија петтото, Франција шестото, Кенија седмото и Англија осмото место.

Последниот ден, Хусеин Болт кој се очекуваше да се натпреварува во дисциплината 4х200 м штафетно трчање и излезе на теренот за да се загрева, во последен момент одлучи да се повлече од трката. На прес конференцијата што ја одржа нешто потоа менаџерот на Болт, рече дека атлетичарот се повлече поради повреда во мускулот хамстринг, со цел да не предизвикаат поголеми последици. Првиот ден во дисциплината 4х100 м на турнирот во Јамајка, Болт излезе на тркачката писта во својство на последен тркач и со резултат од 8,65 постигна најдобар резултат досега во штафетно трчање. Но поради лошата промена на штафетата и недостаток од 5 м поради размената на батонот, не можеше да ја намали разликата и не можеше да ја спречи победата на американската екипа составена од тркачите Мајк Роџерс, Џастин Гатлин, Тајсон Геј, Рајан Бејли.


Тагови:

Слични вести