3 златни медали во халтер за Турција

Вториот ден од Европскиот шампионат во халтер турските халтеристи за закитија со златни, сребрени и бронзени медали

234964
3 златни медали во халтер за Турција

Вториот ден од Европскиот шампионат во халтер што се одржува во Тбилиси главниот град на Грузија репрезентативецот на Турција Данијар Исмаилоф во машка конкуренција во категорија до 69 килограми го освои првиот златен медал.

Турскиот национален халтерист Данијар Исмаилоф во сите три дисциплини вкупно подигна 337 килограми.

Во женска конкуренција еден сребрен и еден бронзен медал освои Ајшеѓул Чобан Башол подигнувајќи вкупно 184 килограми во две дисциплини.

Башол се натпреваруваше во категоријата до 75 килограми за жени.


Тагови:

Слични вести