Продолжува шоуто на Весбрук и Кантер во НБА лигата

Оклахома Сити Тандер ја победи екипата на Лос Анџелес Лејкерс со 127 – 117кошеви

281049
Продолжува шоуто на Весбрук и Кантер во НБА лигата

На вчерашните кошаркарски натпревари што се одиграа во НБА лигата, Оклахома Сити Тандер ја победи екипата на Лос Анџелес Лејкерс со 127 – 117 кошеви, додека Милвоки Букс ја победи екипата на Мајами Хет со резултат од 89 – 88.

Најдобар стрелец на Оклахома Сити беше Вестбрук со 27 кошеви и 11 асистенции, Енес Кантер со 25 кошеви, 16 скокови и 4 асистенции. Турскиот кошаркар Кантер меѓудругото удри силен белег со еден интересен рекорд. Со 15 кошеви, 6 напади 10 скокови и дабл дабл кош стана првиот играч во историјата на Оклахома кој ги постигна во првото полувреме. Со вкупно 6 напади и 16 скокови постигна најдобри статистички податоци на теренот во оваа категорија. 

Турскиот кошаркар Ерсан Илјасова на натпреварот против Мајами Хет започна да игра во првата петорка и во рамките на 28 минутна игра постигна 19 кошеви и 11 скокови. Ерсанова даде значаен придонес во победата на екипата. Ерсанова постигна најмногу кошеви 19 и со 11 скокови беше најдобар на теренот.

Милвоки Букс во четврток ќе бдие домаќин на екипата на Индијана, додека Оклахома Сити Тандер вечерва ќе игра во гости против Сан Антонио.


Тагови:

Слични вести