Мерцедес удри силен белег на првата трка на сезоната на Ф1

Луис Хамилтон победник на првата трка на сезоната во Ф1

264623
Мерцедес удри силен белег на првата трка на сезоната на Ф1

На првата трка на сезоната 2015 во Формула 1 што се одржа во Австралија победи Луис Хамилтон кој стартуваше од пол позицијата.

Хамилтон трката ја заврши со резултат од 1.31.54067 додека пилотот од истата екипа Нико Росберг го следеше со разлика од 1,3 секунди. Пилотот на ФерариСебастијан Ветел го освои 3-то место, додека Фелипе Маса од Вилијамс 4-то, а фелипе наср од Саубер 5-то место.

Втората трка на сезоната во Ф1 ќе се одржи меѓу 27 и 29 март во Малезија.


Тагови:

Слични вести