Победа со голема разлика од Галатасарај

Галатасарај извојува убедлива победа над екипата на Нептунас

185795
Победа со голема разлика од Галатасарај


Турскиот кошаркарски претставник Галатсарај Лив Хоспитал во Д групата на Европскаталига извојува убедлива победа над екипата на Литванија Нептунас со резултат од 94 спрема 68, односно 26 кошеви разлика.
Жолт-црвената екипа со овој резултат ја освои втората победа на 4 натпревар, додека екипата на Нептунас 3 пораз.
Галатасарај Лив Хоспитал со Аројо и Фуркан Алдемир во напад на натпреварот во Истанбул започана многу ефикасна игра и првиот квартал го заврши со резултат од 23 спрема 15, а вториот со 46 спрема 32.
Третиот период Галатасарј разликата ја зголеми на 33 кошеви разлика, за да на крајот на натпреварот извојува победа од 94-68.
Најуспешен стрелец на натпреварот беше Синан Ѓулер со 18 кошеви од екипата на Галатасарај Лив Хоспитал кој го собори сопствениот рекорд во Европската лига.
Освен Синан во жолто-црвената екипа, Аројо постигна 15, Фуркан Алдемир и Ергеч по 13, Керем Ѓонлум 10 кошеви.
Гирдиунса и Гаилиус од екипата Нептунас постигнаа по 10 кошеви.


Тагови:

Слични вести