Внатрешни реакции во Грција во врска со постигнатите договори за одбрана

Опозициските партии велат дека Атина повеќе ќе загуби од договорите отколку што ќе добие

1722395
Внатрешни реакции во Грција во врска со постигнатите договори за одбрана

 

Договорите за одбрана коишто Грција ги потпиша со Франција и Соединетите Американски Држави (САД) наидоа на реакции кај опозициските групи во земјата.

Опозициските групи коишто протестираа против вооружената политика во главниот град Атина, реагираа на договорите што предвидуваат соработка во областа на одбраната, надворешната политика и вооружувањето.

Демонстрантите носеа транспаренти на кои пишуваше:„Не за договорот меѓу Франција и Грција“, а исто така, го критикуваа военото натрупување на американската војска во земјата.

Против договорите се и опозициските партии во Грција.

Опозициските партии велат дека Атина повеќе ќе загуби од договорите отколку што ќе добие.

Лидерот на најголемата опозициска партија Сириза, Алексис Ципрас, реакцијата против премиерот Кирјакос Мицотакис ја изнесе со зборовите:

„Тој беше првиот премиер кој распредели неопределени воени објекти на грчка почва“,.

Во соопштението на Сириза, беше посочено дека договорот, направи Грција ќе ја актер на опасни тензии во Црното Море.Слични вести