Српскиот претседател Вучиќ го прими во Белград рускиот министер за надворешни работи Лавров

Српскиот претседател Александар Вучиќ го прими во Белград рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров со кого потоа одржаа и заедничка прес-конференција

1717636
Српскиот претседател Вучиќ го прими во Белград рускиот министер за надворешни работи Лавров

Српскиот претседател Александар Вучиќ го прими во Белград рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров кој допатува во Србија по повод одбележувањето на 60-годишнината од формирањето на Движењето на неврзаните земји.

По средбата лице в лице, Вучиќ и Лавров одржаа заедничка прес-конференција.

Александар Вучиќ овде истакна дека неговата земја ќе го продолжи ставот за воена неутралност и рече: „Се гордеем со нашиот став за воена неутралност. Го зголемуваме и нашиот капацитет за одбрана против било каква сила којашто би била насочена против слободата на Србија.“

Нагласувајќи дека со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ја оствариле досегашната најсрдечна средба, Вучиќ рече: „Ја разгледавме ситуацијата во регионот и грижите на нашата земја. Би можел да го кажам тоа дека добивме значајни совети од Русија.“

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров истакна дека неговата земја во процесот на дијалог помеѓу Белград и Приштина го поддржува решението коешто се усогласува со интересите на Србија.

Лавров подвлече дека ќе продолжат да ја поддржуваат соработката со Србија на високо ниво и го истакна следното: „Надворешниот трговски обем во споредба со претходната година оствари раст од 17 отсто. Во Србија ќе се реализира заедничко производство на вакцината 'Спутник В' којашто ја разви Русија против новиот тип коронавирус (Ковид-19).“

Сергеј Лавров додаде дека неговата земја не се меша во внатрешните работи на земјите од Западен Балкан и не применува било каков притисок врз нив.

 Слични вести