Објавени конечните резултати од парламентарните изборите во Бугарија

Партијата „Граѓани за европски развој на Бугарија“ (ГЕРБ) на премиерот Бојко Борисов освои 75 пратенички места

1617774
Објавени конечните резултати од парламентарните изборите во Бугарија

Централната изборна комисија (ЗИК) на Бугарија ги објави конечните резултати од парламентарните избори одржани на 4 април со стапка на учество од 49,1 отсто.

Според резултатите, во парламентот со 240 пратеници, партијата „Граѓани за европски развој на Бугарија“ (ГЕРБ) на премиерот Бојко Борисов освои 75 пратенички места, а партијата „Има таков народ (ИТН)“ на популарниот забавувач Слави Трифонов освои 51 пратеничко место.

Проруската Бугарска социјалистичка партија (БСП) која има комунистичко потекло освои 43 пратенички места, а Движењето за права и слободи (МРФ), чии мнозинство членови беа Турци, освои 30 пратенички места во парламентот.

Десничарската партија Демократска Бугарија (ДБ) која ги предводи протестните движења против премиерот Борисов освои 27 и левичарската формација „Исправи се! Мафија надвор! (ИСМВ)“ освои 14 пратенички места.

Според извештајот на ЗИК, на изборите од 6 милиони 789 илјади 605 регистрирани гласачи во земјата гласале 3 милиони 334 илјади 283.

31,25 отсто од валидните гласови ги освои партијата ГЕРБ, 21,5 отсто ИТН, 17,92 отсто БСП, 12,50 отсто МРФ, 11,25 отсто ДБ и 5,83 проценти ИСМВ.

Резултатите покажаа дека ниту една политичка партија не ќе може самата да формира влада.

Потребна е поддршка од најмалку 121 пратеник за новиот кабинет да добие гласање за доверба од парламентот.

Во меѓувреме, премиерот Бојко Борисов, кој ги прекина врските со печатот од почетокот на народните протести под обвинение за врски со мафијата, кои започнаа во средината на 2020 година, објави дека го напуштил пратеничкото членство без да чека официјални резултати.

„Не ми треба оклоп на имунитет“, рече Борисов, имплицирајќи дека нема да добие поддршка од другите партии застапени во парламентот за гласање на доверба, сугерирајќи дека владата што ќе ја воспостави во име на неговата партија со најголемата група не можеше да го помине парламентот.Слични вести