Албанскиот полицаец ќе се хоспитализира во Турција

Информацијата за испраќањето на полицаецот кој беше повреден на протестите, преку социјалните мрежи ја објави албанскиот премиер Еди Рама

1546804
Албанскиот полицаец ќе се хоспитализира во Турција

 

Полицаецот Фадил Аларај кој на протестите во Тирана беше повреден во окото, беше испратен на лекување во Турција.

Информацијата за испраќањето на полицаецот кој беше повреден на протестите кои избувнаа по предупредувањето на еден полицаец на 9 декември на еден млад човек да застане, а кој поради игнорирање на наредбата беше застрелан, преку социјалните мрежи ја објави албанскиот премиер Еди Рама.

Рама ја сподели и фотографијата на Аларај од испраќањето со турското амбулантно возило од аеродромот за Турција.

„Повредениот полицаец Фадил Аларај отпатува за Турција за специјална интервенција на окото“ рече Рама

За време на полицискиот час во Тирана на 8 декември, 25-годишниот К.Р се обиде да избега не почитувајќи го предупредувањето за запирање на полицијата.

Младиот човек, кој беше повреден од огнот отворен за време на потерата, почина во болницата каде што беше пренесен. Овој инцидент предизвика реакции кај политичките партии, невладините организации и јавноста во земјата.

Основниот суд во Тирана донесе пресуда за апсење на полицаецот Невалдо Хајдарај, кој беше обвинет за пукање на младиот човек со службен пиштол додека бил на должност.

Во судирите меѓу демонстрантите и полицијата за време на протестите што траат веќе неколку дена, беа повредени голем број полицајци и демонстранти.Слични вести