Расте бројот на заразени од Ковид-19: Потврдени 384 случаи во Северна Македонија

Министерството за здравство на Северна Македонија информира дека во изминатите 24 часа се потврдени 30 нови случаи позитивни на новиот тип коронавирус (Ковид-19), со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 384 лица

1390177
Расте бројот на заразени од Ковид-19: Потврдени 384 случаи во Северна Македонија

Министерството за здравство на Северна Македонија информира дека во изминатите 24 часа се потврдени 30 нови случаи позитивни на новиот тип коронавирус (Ковид-19), со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 384 лица, пренесува Агенција Анадолија (AA).

Според податоците објавени од Министерството, од вкупно 384-те случаи, 17 пациенти се излекувани, а во земјата се регистрирани 11 смртни случаи од коронавирусот.

Во соопштението на Министерството се вели дека од 30-те нови случаи, 12 се од Скопје, 9 од Прилеп, 8 од Куманово и еден случај е регистриран во Крива Паланка.

Министерството за здравство исто така информира дека во изминатото деноноќие направени се 342 теста, а вкупно досега во земјата се направени 4.117 тестирања на Ковид-19.

Потсетуваме, со одлука на Владата на Северна Македонија, на целата територија во државата воведен е полициски час од 21:00 до 05:00 часот.

Исто така, во деновите на викендот, во сабота и недела, забрането е движење на населението од 16:00 часот до 05:00 часот наутро.

Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, на 18 март прогласи вонредна состојба на територијата на целата држава, со цел полесно справување во борбата против ширењето на коронавирусот.Слични вести