ЕУ одлучи да ги започне преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји Вархеји рече: „Овој политички консензус испраќа силна и јасна порака до Западен Балкан: Вашата иднина е во ЕУ“

1384329
ЕУ одлучи да ги започне преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија

Земјите на Европската Унија (ЕУ) објавија дека постигнале политички договор за започнување преговори за членство на Северна Македонија и Албанија.

„Многу сум задоволен што земјите на ЕУ постигнаа политички консензус за започнување разговори за членство на Северна Македонија и Албанија“, истакна комесарот за проширување на Комисијата на ЕУ Оливер Вархелји, на својот профил на Твитер за време на состанокот на Советот за општи работи, преку видеоконференција.

Наведувајќи дека им честита на двете земји, Вархелји рече: „Овој политички консензус испраќа силна и јасна порака до Западен Балкан: Вашата иднина e во ЕУ.“

На Самитот на лидерите на ЕУ што се одржа во октомври минатата година, земји како што се Данска и Холандија, предводени од Франција, се спротивставија на започнувањето на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија.

Комисијата на ЕУ направи некои измени во правилата за проширување за да го отвори патот за процесот на преговори. (Агенција Анадолија-АА)Слични вести