Отворен автопатот кој ги спојува Косово и Северна Македонија

Тачи: „Ова е новото Косово, развиено, модерно и европско Косово“

1210714
Отворен автопатот кој ги спојува Косово и Северна Македонија

Отворен автопатот кој ги спојува Косово и Северна Македонија

Отворен автопатот „Арбен Џафери“ кој ги спојува Косово и Северна Македонија.

На свеченото отворање на автопатот долг 65 км меѓу Приштина и гратчето Елезхан на југот на Косово учествуваа претседателот на Косово Хашим Тачи, претседателот на Собранието на Косово Кадри Весели, премиерот на Косово Рамуш Харадинај, премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев, министри на двете земји и високи претставници на земјите од регионот.

Премиерот на Косово Хашим Тачи во говорот на свеченото отворање на автопатот рече:

„Додека овие искуства во минатото се се доживуваа на Запад, денес имаме можност да ги доживееме во младата Република Косово. Ова е новото Косово, развиено, модерно и европско Косово“.

Претседателот на Собранието Весели рече дека Косово со овој автопат стана фактот на изградбата на стабилноста во регионот.Слични вести