За добро здравје 35-2022

Препораки за природен третман на алергиски конјунктивитис (алергија на очите)

1818163
За добро здравје 35-2022

 

Денеска ќе ве запознаеме со предлози за природен третман кои можете да ги користите за алергиски конјунктивитис, односно алергија на очите.

Алергиски конјунктивитис, манифестиран со црвенило на очите, наводнување и чешање; Тоа е многу често заболување на очите. Кај алергискиот конјунктивитис, двете очи обично се засегнати заедно.

• Чешање и црвенило во очите,

• Чувство на печење во окото,

• Оток во очните капаци,

• Наводнување на очите се вообичаени симптоми.

Превентивните мерки за спречување на алергиски конјунктивитис можеме да ги наведеме на следниов начин:

• Неизлегување на сонце помеѓу 10.00 и 17.00 часот кога поленот е интензивен, а сончевите зраци се најстрмни, освен ако тоа не е неопходно,

• Користење на очила за сонце, капа, чадор при излегување,

• Употреба на клима уреди со филтри за полен дома,

• Прозорците на куќата и автомобилот за време на сезоната на полен треба да ги држите затворени,

• Избегнување на хемикалии, бои и парфеми,

• Избегнување крзнени миленичиња,

• Избегнување на чад од цигари и загушлива средина,

• Да не се користат предмети како теписи и килими кои ќе содржат прашина дома.

Мерките за заштита на очите се;

• Нечешање на очите,

• Ставање ладни облоги. Облогите може да бидат корисни со намалување на чешањето и воспалението.

• Ставање ладни капки од вештачка солза во окото и

• Престанете да користите контактни леќи.

Покрај овие мерки, треба да се држите настрана од предизвикувачи.

Ладна облога

Нанесувањето ладна облога на заболеното око со чиста крпа, газа, газа или пешкир може да обезбеди брзо ослободување од чешање и болка и релаксација. Исто така, помага да се намали отокот. Не користете една крпа за двете очи, користете различни крпи за секое око.

 Кесичка црн чај

Друг ефикасен метод за третман на алергиски конјунктивитис е употребата на кесички црн чај. Танините во црниот чај се смирувачки за вашите очи и помагаат во намалувањето на болката и воспалението.

Фрлете 5 кесички чаеви во 2 шолји топла вода. Извадете ги кесичките чај, ставете ги на чиста чинија и оставете ги да се изладат. Кесичките чај ставете ги и покријте ги очите 15-20 минути. Овој метод применувајте го 3 или 4 пати на ден додека не се подобри состојбата.

Камилица

Чајот од камилица може да го намали чешањето и иритацијата на очите кога се користи како ладна облога или средство за миење на очите.

Во 2 чаши топла вода ставете 2 кесички чај од камилица и оставете ги да киснат 5 минути. Извадете ги кесичките чај и ставете ги некаде во фрижидер. Изладените кесички чај ставете ги на очите околу 10 минути откако ќе ги затворите очите. За брзо лекување овој третман повторете го 3 или 4 пати на ден.

Очите можете да ги миете и со млака вода од чај од камилица приготвена 2-3 пати на ден.

Капка розова вода

Чистата розова вода, со своите смирувачки и разладувачки својства помага да се ублажи црвенилото на очите.

Измијте ги очите со чиста розова вода 2 или 3 пати на ден.

Ставете ја памучната волна натопена во вода од роза над очите 15 до 20 минути, 2 или 3 пати на ден.

Босилек

Една шака многу добро измиени листови босилек ставете во 1 шолја топла вода, покријте ја и оставете да кисне 10 минути.

Исцедете ја водата и почекајте да се излади. Измијте ги очите со оваа вода 2 или 3 пати на ден. Во оваа вода можете да натопите и крпа без влакненца и да нанесете топла облога.

Краставица

Изладените краставици се добар лек за ублажување на воспалението и иритацијата од алергии.

Исечете краставица на дебели парчиња. Оладете ги парчињата во фрижидер 10 минути.

Чувајте ги ладните парчиња на затворените очи 10 минути или додека не се загреат.

Повторете го методот неколку пати на ден.

Ладно млеко

Чистиот памук намачкајте го со изладено млеко откако ќе зоврие. Затворете ги очите и со памукот тријте ги наоколу. Повторете го ова 2 или 3 пати на ден.

Исто така, натопете крпа без влакненца со ладно млеко и оставете ја на затворените очи 15-20 минути. Можете исто така да го правите тоа 3 или 4 пати на ден.

Автор на програмата „За добро здравје“ е др. Мехмет Учар.Слични вести