Природни лекови за назална конгестија

За да се третира назалната конгестија, прво мора да се открие причината

1767797
Природни лекови за назална конгестија

Темата за која сакаме да зборуваме денес гласи: Природни лекови за назална конгестија

Несомнено е дека назалната конгестија е меѓу факторите кои негативно влијаат врз квалитетот на животот. Назалната конгестија е фактор кој го спречува квалитетниот сон и го отежнува дишењето.

Што предизвикува назална конгестија?

За да се третира назалната конгестија, прво мора да се открие причината. Најчестите причини се:

• настинка,

• сезонски транзиции,

• поленска треска,

• алкохол,

• отоци на конха,

• алергии,

• зачинети јадења,

• хормонални промени,

• странско тело во носот,

• хипертензија,

• грип,

• професионална астма,

• синузитис,

• бременост,

• назални полипи,

• ноќна апнеја,

• нарушувања на тироидната жлезда.

Предлозите за природно решение за назална конгестија можеме да ги наведеме на следниов начин;

Чај од ѓумбир

Ѓумбирот ја зголемува флуидноста на слузницата и овозможува отворање на носните пасуси. Сварете 2 чаши вода и во неа додадете 2 лажички ѓумбир во прав. Оставете го да отстои 10 минути, па процедете го. Едната чаша испијте ја. Во остатокот од топлиот чај од ѓумбир потопете ја крпата, газата или памукот и ставете го на носот.

Јаболков оцет

Јаболковиот оцет ја разредува слузта и го спречува растот на бактериите. Измешајте 1 лажичка мед и 1 лажица јаболков оцет во чаша млака вода. Застојот можете да го спречите со пиење на смесата што сте ја подготвиле.

Етерично масло од нане

Нането е исто така една од хранливите материи кои се добри за назална конгестија. Може да се ослободите од застојот со капнување на 2 капки есенцијално масло од пеперминт на вашата јака во текот на денот.

Масажа на носот

Масажата го забрзува протокот на крв кога се применува правилно. Загрејте една лажица есенцијално масло од пеперминт и маслиново масло. Со врвот на прстот масирајте околу носот и веѓите. Притиснете го горниот дел на носот од страните. Во меѓувреме, дишете преку устата.

Парна бања

Меѓу природните методи за решение за назална конгестија е примената на пареа. Во зовриената вода можете да додадете неколку капки есенцијално масло од нане, есенцијално масло од еукалиптус и смирувачки билки како камилица и да вдишувате. Така, назалната конгестија се ослободува со методот на пареа.

Мирисање/шмркање кромид

Земете неколку парчиња кромид и мирисајте го четири или пет минути, ќе почувствувате како носот ви се отвора.

Рачен метод

Прв чекор:

Допрете го врвот на јазикот до највисоката точка од внатрешноста на устата.

Втор чекор:

Спојте ги средниот прст и показалецот и правете движења напред и назад само во средината на веѓата.

Изведете ги овие чекори 1. и 2. наизменично 20 секунди.

На крајот, задржете го здивот. Затворете го носот и навалете ја главата назад, не премногу. Отстранете ги прстите кога ќе се почувствувате непријатно.

Други апликации кои можат да бидат ефективни при назална конгестија се како што следува:

• Билните чаеви како ѓумбир и нане помагаат во ублажување на назалната конгестија.

• Пушењето предизвикува назална конгестија. Затоа престанете да пушите.

• Солената вода е еден од најефикасните методи против назална конгестија. Затоа, можете да пливате во море или да нанесете назални спрејови кои содржат медицински достапни морски и океански води.

• Пиењето многу вода помага носната слузница да се одржи влажна.

• Воздухот се суши во климатизирани или загреани средини. Ставањето машина за пареа или врела вода во просторијата, мокри рачни крпи над радијаторите, ќе го одржува воздухот влажен.

• Ако назалната конгестија е алергична, држете ги вашите врати и прозорци затворени за време на сезоната на полен.

• Внимавајте да не излегувате во ветровити и суви денови.

• Можете да ги опуштите бронхиите и вашето тело со топол туш.

• Можете да направите пареа со топла вода и ментол.

• Назалниот оток се зголемува кога лежите. Оваа ситуација предизвикува личноста да спие лошо и наутро да се буди без одмор. За да се спречи тоа, треба да се користат високи перници, додека спиете навечер.

Друга важна точка е следната: назалната конгестија е симптом на болест. Затоа, треба да се откријат и да се третираат основните причини. Доколку почувствувате други симптоми освен назална конгестија, консултирајте се со лекар што е можно поскоро.

Автор на програмата „За добро здравје“ е д-р Мехмет Учар. Ви посакуваме здрави денови.Слични вести