За добро здравје 11-2021

Калцификација на зглобовите

1731386
За добро здравје 11-2021

 

Темата за која ќе зборуваме денес е калцификација на зглобовите

Калцификацијата на зглобовите е многу чест проблем. Ги отежнува активностите за одење и качување по скали поради зафаќањето на носечки зглобови како што се колената и колковите. Растенијата што се користат во хербалниот третман можеме да ги наведеме на следниов начин:

1. Алое вера

Една од најчесто користените билки во хербалната терапија е алое вера. Корисна е за ублажување на болки во зглобовите. Се нанесува на кожата.

2. Босвелија

Тоа е секојдневна антиинфламаторна билка. Се добива од смолата на босвелија што расте во Индија. Се користи како крем.

3. Еукалиптус

Постојат производи добиени од еукалиптус, кои се консумираат орално и се нанесуваат на кожата. Формите кои се нанесуваат на кожата се користат во третманот на болки во зглобовите од ревматизам. Дејствува како средство за ублажување на болката и го намалува отокот.

4. Сикамор лист

Сикамор листот треба да биде длабоко скинат и зрел. Поволно е да се соберат листови од сикамор кон крајот на јули.

Подготовка на лек од лист од сикамор:

Два крупни листови (мора да се зрели листови - може да бидат и зелени или сушени листови) се мијат во ладна вода и се сечат на парчиња. Откако ќе зоврие 1 чаша вода се додава листот и се чека 1 минута.

Се пие пред вечера и навечер пред спиење. Треба да има разлика од најмалку 3 часа помеѓу двата пијалоци. Оваа практика се продолжува 30 дена без пауза. Но, оваа смеса се пие секој ден во првата недела, а во втората недела се зема два дена и се прави пауза еден ден. Третата недела се пие три дена и се прави пауза, а четвртата и последната недела се пие четири дена и се паузира еден ден. На овој начин се заокружува еден месец. Лекот при секоја терапија мора секој пат да се подготвува свеж.

Во периодот на лекување се води сметка за консумирање млеко и млечни производи, се прават кратки прошетки, се внимава на програмата за исхрана.

Не треба да се користат рамни листови кои паѓаат на земја и ја допираат земјата. Листовите треба да се соберат од гранката.

5. Ѓумбир

Калцификационите отоци може да се елиминираат со редовно пиење чај од ѓумбир секој ден.

6. Зелен чај

Зелениот чај го намалува прекумерното активирање на имунолошкиот систем во телото. Може да се користи во форма на пијалок или таблета. Придобивките од зелениот чај се познати по болките во зглобовите поради калцификацијата на зглобовите.

7. Куркума

Куркуминот, активната состојка на куркумата, може да се користи орално во форма на таблети или капсули за да се намали болката во зглобовите.

8. Растителни масла:

Растителните масла може да се користат против калцификации во коските на зглобовите, особено во зглобовите на коленото.

• Една лажица масло од црно семе.

• Половина чајна чаша маслиново масло.

• 2 лажички масло од рузмарин.

• 1 лажичка лимонско масло.

• 1 лажичка масло од мајчина душица; Може да се измеша и да се масира на болното место. Потоа е потребно да го завиткате со фолија и да почекате 1-2 часа.

9. Коњска опашка:

Конзумирањето чај од коњска опашка, која билка е ефикасна против калцификацијата, е уште една тревна алтернатива. Билките сварени како билен чај може да се мешаат со мед и да се конзумираат.

10. Сок од компир:

Еден од природните третмани за калцификација е да се користи сок од компир. Според студиите, сокот од компир има способност да ја намали болката предизвикана од калцификацијата.

Исечете го компирот на тенки парчиња без да ја излупите кората. Во поголем сад се истура вода и се фрлаат парчињата во садот. Оваа вода се чува преку ноќ и се пие наутро на празен стомак.

11. Сок од ананас:

Свежо исцедениот сок од ананас е добар за калцификација. Сокот од ананас ги ублажува отоците предизвикани од калцификацијата.

12. Семе од сусам:

При лечење на калцификација, една лажичка сусам се става во чаша вода и оваа вода се пие на празен стомак наутро. Водата од семе од сусам, ја намалува и ублажува болката предизвикана од калцификацијата.

Покрај хербалниот третман, важна е и борбата против вишокот килограми.

За време на третманот на калцификација, лицето треба да се ослободи од вишокот килограми. Ова е важно за деформирани зглобови.

Движење:

Многу движење е исто така важно во третманот на калцификацијата. Секојдневните прошетки и вежби ќе ја направат личноста здрава покрај медицинските и билни третмани.

Спа третман:

Тоа е едно од најефикасните решенија за пациенти со проблеми со калцификацијата.

Не треба да се стои предолго: Ако има калцификација во пределот на колкот, не треба постојано да стоите.

Автор на програмата „За добро здравје“ е д-р Мехмет Учар.Слични вести