За добро здравје 10/2021

Ефективни хербални методи за третман против габични заболувања

1731066
За добро здравје 10/2021

Темата за која сакаме да зборуваме денес гласи: Ефективни хербални методи за третман против габични заболувања

Лук

Лукот има фунгицидно дејство.

Употреба:

Со секојдневно додавање 2 или 3 чешниња сиров лук во салати или оброци, се употребува против габични заболувања. Сировиот лук може да се исецка и да се јаде во јогурт.

Нанесувањето лук директно на кожата може да предизвика иритација. Наместо тоа, мелениот лук се меша со маслиново или кокосово масло. Парче памук се потопува во смесата и се нанесува во тенок слој на погодената област. Почекајте 2 часа и исплакнете го местото. Се применува 2 пати на ден до закрепнување.

Куркума

Компонентата на куркумин во куркумата има антигабични ефекти.

Употреба:

Директната употреба на куркума ќе биде поефикасна за габични инфекции.

Растението куркума, кое посебно се користи за габички на рацете и нозете, се зема во прав и се меша со вода. Оваа смеса, која има конзистентност на тесто, се нанесува како крем на местата каде што се појавува габата. По завршувањето на нанесувањето, се очекува да се исуши темелно и да се исплакне со многу вода во просек по петнаесет минути. Може да се повторува секој ден.

Може да се измеша и со кокосово масло и да се нанесе на погодената област како паста.

Забелешка: нанесувањето куркума може да предизвика вашата кожа да изгледа жолто, но не грижете се бидејќи ќе исчезне за неколку дена.

Зеленчук

Доколку постои габична болест, треба да се избегнува зеленчук со висока содржина на скроб како што се моркови, ротквици, цвекло, компири и слатки компири.

Наместо овие намирници, треба да се претпочитаат варен свеж органски зеленчук како брокула, карфиол и аспарагус, кои се со помала содржина на скроб. Ако се консумира премногу шеќер, се забрзува формирањето на габата.

Јаболков оцет

Јаболковиот оцет може да помогне во ублажувањето на габичното чешање.

Употреба:

Парче памук се потопува во јаболков оцет и се нанесува на погодената област. Постапката се повторува 3 пати на ден.

Ферментирани млечни производи

Млечните производи ферментирани со бактерии од млечна киселина се многу добар извор на пробиотици. Млечните производи како ајран (маќеница), јогурт, сирење и кефир го зголемуваат бројот на корисни микроби и го поддржуваат телото против габични заболувања.

Лист од дрвото ним (азадирахта)

Екстрактот од листовите од дрвото ним може да ги елиминира важните микроби и габички кои предизвикуваат кожни болести.

Употреба:

Листовите од ним се варат неколку минути. По ладењето, се нанесува на погодената област.

Семе од лен и чиа

Семето од лен и чиа го поддржуваат растот на пробиотиците, давајќи му на телото отпорност на габични заболувања. Семето од лен и чиа може да се консумираат со додавање во салати или јогурт.

Кокосово масло

Кокосовото масло може да биде ефикасен лек само во случај на благи до умерени габични лезии.

Употреба:

Кокосовото масло се нанесува на погодената област 3 пати на ден. Се користи неколку недели дури и откако ќе се отстрани габата и нанесувањето на кокосово масло како навлажнувач може да биде ефикасен начин за спречување на какви било идни габични инфекции.

Масло од оригано

Маслото од оригано може да го запре растот на габата.

Употреба:

На заразеното место може да се употреби разредено масло од оригано. Се применува 3 пати на ден.

Масло од чајно дрво

Денес, маслото од чајно дрво е ефикасно и широко употребувано есенцијално масло во лекувањето на габите.

Употреба:

Измешајте масло од чајно дрво разредено со 2% со кокосово масло. Се нанесува на погодената област 3 пати на ден.

Синап:

На погодената област се нанесува лажица масло од синап и се остава околу половина час. Кога ќе заврши времето за чекање, акумулациите од ова масло се чистат со туширање. За да се добие ефективен резултат во овој процес, многу е важно да се продолжи една или две недели. Синапот можете да го земете и во прав, да го измешате со малку вода за да формирате паста, да го нанесете со масажа на погодената област, а потоа да почекате додека не се исуши. По сушењето, исплакнете со многу вода.

Растение папаја:

Парче од зрело растение папаја се сече и се нанесува на габата. Има инстант седативно и позитивно дејство на габични заболувања. Исто така го олеснува горењето, чешањето.

Автор на програмата „За добро здравје“ е д-р Мехмет Учар.Слични вести