Препораки за природни лекови за главоболка

Главоболката, која се разликува според видовите, може да трае неколку часа или неколку дена

1715297
Препораки за природни лекови за главоболка

 

Главоболката, која често се среќава како здравствен проблем, влијае на секојдневниот живот на луѓето. Главоболката, која се разликува според видовите, може да трае неколку часа или неколку дена.

Нашите предлози за природните лекови се:

1. Есенцијално масло од лаванда:

Се нанесува како директен мирис, проветрувајќи ја просторијата со ставање 2 капки во дифузорот или со капење две капки на хартиено марамче и дирекнто мирисање.

2. Медицинско етерично масло од нане:

Поради освежувачкиот ефект на медицинското етерично масло од нане, се користи како релаксирачки природен третман за главоболки поврзани со висок крвен притисок и напнатост.

3. Етерично масло од босилек:

Етеричното масло од босилек е ефикасно како релаксант на мускулите. Исто така е ефикасно за главоболки и слаби мускули.

4. Ленено семе:

Лененото семе е исто така богато со омега 3 и има олеснувачки ефект врз главоболката.

5. Турско кафе и чај:

Кафето и чајот можат да се користат и за ублажување на главоболките. Кофеинот во кафето може да ги намали главоболките. Пиењето чаша турско кафе или чај може да биде многу ефикасно во раните фази поради неговиот аналгетски ефект. Сепак, не треба да се конзумира премногу.

6. Притискање на прстите на местото на акупунктура:

• Притискањето на точката помеѓу палецот и показалецот едната рака со другата рака може да помогне во ублажувањето на главоболката.

• Притискањето на акупунктурната точка која се наоѓа помеѓу веѓите ги ублажува главоболките предизвикани од стрес и замор.

• Точката помеѓу носот и очниот отвор се наоѓа на мостот на носот и очниот отвор, веднаш под веѓите. Може да притискате врз оваа област со помош на показалецот за да се ослободите од главоболките предизвикани од стрес или студ.

7. Топол туш:

Ако главоболката е поврзана со грип или синузитис, овој топол воздух, исто така, ќе има ефект на отворање на ноздрвите.

8. Ставање мраз на челото и слепоочницата:

Ставањето влажен пешкир на челото и подрачјето на слепоочницата или нанесување ладни облоги со пакет мраз може да обезбеди мир и удобност. Додека студената облога се нанесува на подрачјето на челото и слепоочницата, за брзо ослободување од главоболката, топла облога треба да се стави на задниот дел од рамото. Апликацијата може да се повтори за да биде ефективна.

9. Не треба да останете без вода:

Една од причините за главоболка е жедта. Затоа, штом започне главоболката, треба да продолжите да пиете вода. Ако има главоболка, тогаш треба да се внимава да не се пие многу ладна вода.

10. Масажа на задниот дел на главата, вратот и рамената:

Може да се користи за ублажување на главоболки.

11. Вежби за дишење:

Понекогаш само дишењето правилно може да биде замена за третман. Обезбедувањето релаксација со длабоко дишење, исто така, може да ги ублажи главоболките за неколку минути со намалување на напнатоста во телото.

12. Одмор на темно и тивко место:

Одмарањето на ладно, темно и тивко место најмалку 30 минути и фокусирање на здивот ќе обезбеди релаксација и ослободување од главоболката.

13. Јаболков оцет:

Додадете 1 лажичка јаболков оцет во 1 чаша топла вода. Добро измешајте. Полека пијте вода од јаболков оцет.

14. Сок од лимон:

Исцедете половина лимон во чаша топла вода, измешајте и испијте ја.

15. Каранфилче:

9-10 суви чешниња се фрлаат во многу слаб чај и се пијат без шеќер.

16. Чај од рузмарин:

За мигрена, зовријте чаша вода и додадете лажичка рузмарин во неа. Се остава на тивок оган околу 9-10 минути да втаса. Откако ќе втаса, се филтрира и се пие после јадење. Оваа сеанса се применува два пати на ден во тек на 21 ден.

17. Зелен чај:

Зелениот чај е едно од дефинитивните решенија за кластер главоболки. Кога ќе почувствувате главоболка, се препорачува да пиете зелен чај.

18. Липа:

Исто така, чајот од липа често се препорачува за кластерски главоболки.

19. Чај од камилица:

Кластер главоболката се ослободува благодарение на смирувачкиот ефект на чајот од камилица.

Автор на програмата на д-р Мехмет Учар „За добро здравје“.Слични вести