На денешен ден 29.11.

На денешен ден 1947 година, Обединетите Нации (ОН) дадоа одобрение за поделба на Палестина и основање на независната израелска држава

1536443
На денешен ден 29.11.

 

На денешен ден 1947 година, Обединетите Нации (ОН) и покрај сите приговори на Арапите дадоа одобрение за поделба на Палестина и основање на независната израелска држава. Оваа одлука беше основа за започнување на сите судири во регионот кои траат до денес.

 

1981... Актерката Натали Вуд која 3 пати беше номинирана за наградата Оскар почина во една мистериозна поморска несреќа. На крајот на долгогодишната истрага полицијата соопшти дека еден од осомничените за убиството на Вуд е сопругот Роберт Вагнер.

 

2016... Се сруши авионот кој ја пренесуваше бразилската фудбалска екипа Шапикоенсе на финалниот натпревар на Првенството на Јужна Америка што се одржуваше во Колумбија. Во авионската несреќа загинаа 76 од вкупно 81 патник. Во несреќата преживееја само тројца фудбалери.

 

 

 

 Слични вести