На денешен ден 18.10.

На денешен ден 1991 година Азербејџан соопшти дека се одвојува од Советскиот Сојуз и ја прогласи независноста

1511412
На денешен ден 18.10.

 

1931... Во Њу Џерси, на 84 годишна возраст умре американскиот научник и изумител Томас Едисон. Иако удри силен белег со низа изуми, Едисон најмногу се прочу со откривањето на сијалицата за осветлување на домовите.

 

1967... Вселенското летало Венера-4 кое Советскиот Сојуз го лансираше во вселената пристигна на Венера. Леталото Венера-4 беше првото вселенско летало кое ја истражуваше атмосферата на една планета вон Земјата и истражувањата ги емитуваше во живо.

 

1991... Азербејџан соопшти дека се одвојува од Советскиот Сојуз и ја прогласи независноста.

 Слични вести