На денешен 16.09.

На денешен ден 1890 година на враќање од посетата на Јапонија потона фрегатата Ертугрул

1491304
На денешен 16.09.

 

1890... Потона фрегатата Ертугрул која на враќање од посетата на Јапонија во морето пред крајбрежјето на Кушимото ја зафати тајфун и удри во карпите. Во несреќата загинаа 540 турски морнари, а 69 се спасија.

 

1982... Произраелските христијански фалангистички милицајци извршија упад на бегалските кампови Сабра и Шатила во Бејрут и немилосрдно убија стотици Палестинци меѓи кои имаше и деца.

 

2016... На 67 годиѓна возраст умре познатот турски актер Тарик Акан.

 Слични вести