На денешен ден 05.08.

На денешен ден 1921 година,Мустафа Кемал Ататурк беше прогласен за врховен командант на сите армии

1503335
На денешен ден 05.08.

 

На денешен ден 1921 година, откако грчката војска продолжи да напредува во Анадолија, Големото национално собрание на Турција, Мустафа Кемал Ататурк го прогласи за врховен командант на сите армии со вонредни овластувања на период од три месеци.

 

1944... Бродот „Мефкуре“ кој заплови од Романија и пренесуваше 383 Евреи кои бегаа од Нацистите, во Црното Море  беше потопен од страна на една неидентификувана подморница. Во нападот загинаа 372 лица.

 

1962... Умре познатата американска филмска глумица Мерлин Монро. Во соопштението кое беше објавено веднаш по смртта на глумицата беше истакнато дека 36 годишната Монро која беше пронајдена мртва, се самоубила.

 

1998... Во Софија умре Тодор Живков, поранешниот претседател на Бугарија кој со години управуваше со диктаторство и од земјата протера илјадници Турци.

 Слични вести