Специјалитети од османлиската сарајска кујна: Јадењето Фатик од Денизли

Денеска ќе ви го подготвиме јадењето Фатик од градот Денизли кадешто се наоѓа и познатото туристичко место Памуккале познато како Иераполис или Хиераполис, кое секоја година се посетува од страна на илјадници туристи

1414103
Специјалитети од османлиската сарајска кујна: Јадењето Фатик од Денизли

Денеска во оваа серија од програми во чии рамки споделуваме извонредни специјалитети од османлиската сарајска кујна ќе ве однесеме во градот Денизли кадешто се наоѓа Памуккале кое се прифаќа за осмо светско чудо и нашето денешно јадење Фатик ќе го подготвиме во придружба на онаа извонредна панорама на Памуккале кое е познато како Иераполис или Хиераполис и кое секоја година се посетува од страна на илјадници туристи.

 

За подготвување на ова јадење ни се потребни следните состојки:

- 500 гр спанаќ

- 500 гр немасно месо (говедско месо)

- 400 гр исцеден јогурт

- 100 гр сув леб

- 50 гр фистак за долма – борови ореви

- 2 чешни лук

- 100 гр путер

- 3 лажици маслиново масло

- 1 голем кромид

- Лут црвен пипер

- Црн пипер

- Сол, цимет

 

Пред да почнеме со начинот на подготвување на ова јадење којшто од страна на шефот-готвач и истражувач-експерт за култура Јунус Емре Аккор проследено и со видео, најпрвин би сакале да ве носиме на куса прошетка низ градот Денизли и Памуккале...Слични вести