На денешен ден 15.03.

На денешен ден 44-та година п.н.е. беше убиен познатиот римски војсководец и политички лидер Јулиј Цезар

На денешен ден 15.03.

На денешен ден 44-та година п.н.е. од страна на група лица меѓу кои и Брут беше убиен познатиот римски војсководец и политички лидер Јулиј Цезар, кој важи за една од најзначајните личности во светската историја.

1892... од страна на Џеси В. Рено беше земен патентот на ескалаторот (подвижните скалила). Скалилата кои постојано се вртат со помош на еден механизам, работат на електрична струја.

1921... од страна на 23 годишниот Согомон Техлирјан во Берлин беше убиен поранешниот османлиски садразам (премиер) Таљат Паша поради улогата во преместувањето на Ерменците.

1989... Турскиот фудбалски клуб Галатасарај во рамките на Купот на европските шампиони во Келн играше против екипата на Монако. По натпреварот кој заврши нерешено 1-1, Галатасарај беше првата турска екипа која се пласираше во Купот на европските шампиони.

2001... Патничкиот авион кој патуваше на релација Истанбул – Моска беше киднапиран од страна на чеченски пирати. Врз авионот кој слета на аеродромот во Медина од страна на антитерористичките тимови беше извршена операција во која загинаа еден турски патник, една руска стјуардеса и еден пират.Слични вести