На денешен ден 07.07.

На денешен ден 2005 година Лондон беше потресен со серија терористички напади

1450863
На денешен ден 07.07.

На денешен ден 1930 година, на 71 годишна возраст умре познатиот британски писател Артур Конан Дојл кој со романот „Шерлок Холмс“ се стекна со светска слава.

 

1993... на 82 годишна возраст умре познатиот турски писател Рифат Илгаз кој се прочу со романите „Хабабам синифи“ (Класот Хабабам) и „Карартма геџелери“ (Ноќно затемнување).

 

2005... Лондон беше потресен со серија терористички напади. Во три посебни метро станици и еден двокатен автобус експлодираа бомби. Во експлозиите загинаа 56, а стотици лица беа повредени. Одговорноста за нападот ја презеде терористичкта организација Ал Каеда.

 

2014... Израел под изговор дека биле киднапирани и убиени 3 цивили, изврши напад на Појасот Газа. Израелската војска по воздушниот напад влезе и од копно. Во судирите загинаа 1 868 Палестинци.Слични вести