На денешен ден 27.12.

На денешен ден 537 година заврши повторната изградба на црквата Ајасофија

1330347
На денешен ден 27.12.

На денешен ден 537 година заврши повторната изградба на црквата Ајасофија која беше опожарена во бунтот во 532 година и свечено беше пуштена во употреба со учество на византискиот император Јустинијан Први.

1919... Мустафа Кемал Паша и Претставничката делегација која беше избрана во Сивас дојдоа во Анкара. Мустафа Кемал и делегацијата во негова придружба на падините на Дикмен беа дочекани со голема радост.

1936... Во Истанбул умре поетот на Националната химна на Турција Мехмет Акиф Ерсој.

1945... Со учество на 29 земји членки се формираше Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

1975... Во експлозијата во рудникот Бихар во Индија загинаа 372 лица.

2007... Во атентат во градот Равалпинди загина поранешниот пакистански премиер Беназир Буто.

2008... Израелската војска го бомбардираше Појасот Газа. Во нападот загинаа 230 Палестинци.Слични вести