На денешен ден 25.12.

1989... Беа стрелани поранешниот претседател на Романија Николај Чаушеску и сопругата Елена Чавушеску, кој беше соборен во народниот бунт

1329069
На денешен ден 25.12.

На денешен ден 1876 година во Карачи се роди основачот на Пакистан, Мухамед Али Џина.

1932... Во земјотресот со јачина од 7,6 степени што ја погоди кинеската провинција Гансу загинаа околу 70 илјади лица.

1973... На 89 годишна возраст во Анкара умре Исмет Инени, вториот претседател на Република Турција, најблискиот другар по оружје на Мустафа Кемал Ататурк и по Ататурк 35 годишен претседател на Републиканската народна партија (ЏХП).

1976... За време на слетувањето на аердоромот во Бангкок се сруши еден патнички авион на египетската авиокомпанија. Авионот падна врз еден индустриски комплекс Во несреќата загинаа 71 патник.

1989... Беа стрелани поранешниот претседател на Романија Николај Чаушеску и сопругата Елена Чавушеску, кој беше соборен во народниот бунт.

2016... Во Црното море се сруши рускиот воен авион кој полета од Сочи за руската база во Сирија. Во несреќата загинаа 92 лица.Слични вести