На денешен ден 02.10.

На денешен ден 1187 Сала ад-Дин Јусуфе Ејуби го освои Ерусалим

1280037
На денешен ден 02.10.

На денешен ден 1187 година Сала ад-Дин Јусуфе Ејуби го освои Ерусалим и ја оконча 88 годишната окупација од страна на Крстоносците.

1869... Во Порбандар во Индија се роди Махатма Ганди, лидерот на независноста на Индија.

1923... Истанбул го напушти последната и последната окупаторска единица за кои Мустафа Кемал Ататурк рече дека „како што дојдоа така и ќе си заминат“.

1990... Беше киднапиран еден патнички авион на кинеската авиокомпанија. Авионот откако слета на аеродромот Гуангџоу удри во два авиони. Во несреќата загинаа 132 лица.

1992... Во рамките на воената вежба во Егејското море, две ракети кои беа исфрлени од страна на американскиот носач на авиони го погодија турскиот разурнувач Муавенет. Во несреќата загинаа 5 турски морнари.

1996... Еден патнички авион на Перу се сруши во Тихиот Океан. ВО несреќата загинаа 70 лица.

2017... Во огнот што беше отворен од автоматско оружје на музичкиот фестивал во Лос Анџелес загинаа 58, над 500 лица беа повредени.

2018... Саудискиот новинар Џемал Кашикчи влезе во зградата на генералниот конзулат на Саудиска Арабија за да ги оствари визните работи. Од овој датум наваму немаше никакви информации за Кашикчи.Слични вести