На денешен ден 20.09.

На денешен ден 622 година божјиот пратеник Хазрети Мухамед и Хазрети Ебу Бекир од Мека се преселија во Медина

1273333
На денешен ден 20.09.

На денешен ден 622 година божјиот пратеник Хазрети Мухамед и Хазрети Ебу Бекир од Мека се преселија во Медина.

1942... Германските единици во укрианскиот град летичев за само два дена унија над 3 илјади Евреи.

1951... Турција се приклучи во НАТО.

1981... Во Иран беа обесени 149 левичарски милитанти.

1984... Во самоубиствениот бомбашки напад на Амбасадата на САД во Бејрут загинаа 23 лица од кои двајца беа Американци. Меѓу 60-те повредени лица се наоѓаа и амбасадорите на САД и Британија во оваа земја.

1988... Турскиот дигач на тегови Наим Сулејманоглу на Олимписките игри во Сеул собори 6 светски рекорди во кревање тегови.

2012... Во терористичкиот напад во Оваџик кај Тунџели загина јавниот обвинител Мурат Узун.

2014... Вработените во генералниот конзулат на Турција во Мосул и нивните семејства кои беа киднапирани од страна терористичката организација ИШИД (ИСИЛ) и се држеа во заложништво беа пуштени на слобода.

2017... Во земјотресот со јачина од 7.1 степен што го погоди Мексико загинаа 224 лица.Слични вести