На денешен ден 31.07.

На денешен ден 1492 година стапи на сила Декретот од Алхамбра со кој Евреите беа протерани од Шпанија.

1245774
На денешен ден 31.07.

На денешен ден 1492 година стапи на сила Декретот од Алхамбра со кој Евреите беа протерани од Шпанија.

1932.. Нацистите на парламентарните избори освоија 230 пратенички места и станаа прва партија во Германија.

1932... Турската убавица Кериман Халис на натпреварот во Белгија беше избрана за Мис на светот.

1959... Турција официјално аплицираше за членство во Европската економска заедница (ЕЕЗ).

1973... Патнички авион од типот DC-9 на авиокомпанијата Делта, поради густа магла падна за врее на слетувањето на аеродромот во Бостон.  Во несреќата загинаа 89 лица.

1980... Во вооружен напад на терористичката организација Асала загинаа административнниот аташе на Амбасадата во Атина Галип Озмен и ќерка му Аслихан Озмен.

1988... Во малезискиот град Батерворт се сруши едно пристаниште за траекти. Во несреќата загинаа 32, а беа повредени 1674 лица.

1992... Патнички авион од типот А 300 на тајландската авиокомпанија се сруши во ланинското подрачје на Катманду. Во нерсеќата загинаа 113 лица.



Слични вести