На денешен ден 30.07.

1995... Во Грозни беа потпишани низа договори со кои беше окончана војната меѓу Чеченија и Русија

1244470
На денешен ден 30.07.

На денешен 1629 година во земјотресот што го погоди италијанскиот град Неапол загинаа 10 илјади лица.

1898... Умре познатиот германски канцелар Ото фон Бизмарк кој ја соедини Германија со познатата политика „крв и железо“.

1947... Во Австрија се роди Арнолд Шварценегер кој со светска слава се стекна со филмот „Терминатор“.

1966... Американските борбени авиони ја бомбардираа демилитаризираната зона меѓу Јужна и Северна Кореја.

1971... На небото над Јапонија се судрија еден патнички авион од типот Боинг 727 и еден јапонски борбен авион. Во несреќата загинаа 162 лица.

1995... Во Грозни беа потпишани низа договори со кои беше окончана војната меѓу Чеченија и Русија.Слични вести