На денешен ден 29.07.

На денешен ден 29.07. 1981 година принцот на Велс, Чарлс се ожени со принцезата Дијана

1243562
На денешен ден 29.07.

На денешен ден 1890 година на 33 годишна возраст умре светско познатиот холандски сликар Винсент Ван Гог

1948... По период од 12 години во Лондон се одржаа Летните олимписки игри кои не можеа да се одржат поради Втората светска војна. Турција на овие Олимписки игри освои 6 златни, 4 сребрени и 2 бронзени медали.

1958... Се формираше Американската агенција за вселенски истражувања НАСА.

1967... Во земјотресот што го погоди венецуелскиот град Каракас загинаа 500, а илјадници лица беа повредени.

1981... Принцот на Велс, Чарлс се ожени со принцезата Дијана.

1987... Британската премиерка Маргарет Тачер и францускиот претседател Франсоа Митеран го потпишаа договорот за изградба на Евротунелот односно Каналски тунел под протокот Ламанш.

1999... Првпат во историјата на САД еден претседател доби казна додека се наоѓаше на функција. Имено американскиот претседател поради Бил Клинот поради давање лажен исказ беше казнет со парична казна од 90 илјади долари.

2005... Беше откриена џуџестата планета Ерис во сончевиот систем.Слични вести