На денешен ден 17.05.

На денешен ден 17.05.2000 Галатасарај го освои Купот на УЕФА

1203997
На денешен ден 17.05.

На денешен ден 1880-та година умре турскиот писател, поет и државник Зија паша.

1940... Во периодот на Втората светска војна германската војска ја окупира Белгија и влезе во Брисел.

1954... Беше укинат законот со кој на децата од афро-американско потекло им беше забрането да одат и учат заедно со белите деца.

1957... Во Истанбул умре турскиот писател, есеист и критичар Нурулах Атач.

1995... Турскиот планинар-алпинист, писател и фотограф Насух Махруки се искачи на врвотт Еверест. Нахруки беше првиот Турчин и муслимански планинар кој се искачи на највисокиот врв на светот Еверест.

2000... Галатасарај беше првиот турски фудбалски клуб кој го освои Купот на УЕФА и прва турска екипа која освои пехар во Европа.Слични вести