На денешен ден 06.02

Од уставот на Република Турција беше изваден членот дека религијата на Турција е исламот и беше фрлен чекор кон начелото за секуларизам

1141007
На денешен ден 06.02

1928. – Од уставот на Република Турција беше изваден членот дека религијата на Турција е исламот и беше фрлен чекор кон начелото за секуларизам.

1952. – По смртта на татко и Елизабета Втора, стана кралица на Обединетото Кралство. Елизабета Втора освен тоа што е кралица на 16 земји од 53 земји членки на Британскиот Комонвелт, исто така е и претседателка на Комонветот и Висока Гувернерка на Англиската црква. Кралицата Елизабета Втора сеуште важи за најстар владетел на светот и најдолг владетел на Британија.

1958. – Поради дефект за време на слетувањето на аеродромот во Минхен, падна авионот кој ги пренесуваше фудбалерите на познатиот англиски тим Манчестер Јунајтед. ВО авионската несреа загинаа 22 лица, меѓу кои и 8 фудбалери на Манчестер Јунајтед.

1959. – На космодромот Кејп Канаверал во Флорида успешно беше тестиран интерконтиненталната балистичка ракета „Титан“. Ракетата Титан во 1960-те години беше употребена во подготовките за слетувањето на вселенското летало Аполо на Месечината како и сместувањето на вселенските возил во орбитата.

1960. – Во Истанбул почина Селахатин Пинар, познатиот композитор на турската класична музика и мајстор на жичаниот инструмент тамбура.Слични вести